Střet mezi svobodomyslností a snahou o kontrolu a ovládnutí lidstva se táhne již hluboko od minulosti. Bratrstvo asasínů a Řád templářů mají své působení už v několika událostech dávných dob a v rámci toho i ve volbách několika tehdejších osob, které žili ve starořecké či staroegyptské době. Tito významní jedinci ovlivnili vývoj filozofie, podle které asasíni i templáři žijí dnes.
Starořecká doba
První zmínky o Bratrstvu najdeme přibližně v roce 465 př.n.l. u Daria, perského zabijáka, který zavraždil krále Xerxe I. Darius při tomto atentátu použil čepel přidělanou ke svému zápěstí. Tato čepel stejně tak, jak ji známe z dřívější doby, se dala vysunout a schovat do pochvy na předloktí.
Ve druhé polovině 4. století př.n.l. probíhala několik let Peloponéská válka, jejíž důsledky pomyslně připravily ornou půdu pro dalších několik důležitých okamžiků v historii Bratrstva. Tehdy Řeckem procházel spor mezi Athénským námořním spolkem, Peloponéským spolkem a jejich spojenci. Athény chtěly prosadit demokratickou reformu, zatímco Sparta si stála za svou oligarchickou vládou. Za oponou se skrýval tajný spolek Kosmos, který tahal za nitky tak, aby válka zuřila dál. Díky tomuto chaosu totiž mohli rozšiřovat svou moc. Dosahovali toho skrze Delfské orákulum, které ovlivňovali s pomocí artefaktu Předchůdců. Tento artefakt jim pomohl nahlížet do budoucnosti, avšak lidem interpretovali pouze ty budoucí dění, které se jim hodily do vlastního krámku.
V té době žila spartská žoldnérka Kassandra, která se snažila o to, aby kultu učinila přítrž. Stála si za tím, aby lidé měli možnost sami si vybírat, kam budou směřovat a nikdo jim neměl právo tuto možnost upírat. Během této doby se Kassandra dozvěděla o existenci Předchůdců, i o všech artefaktech, která po sobě zanechali, což ji ještě víc utvrdilo v to, aby byl kult Kosmos zničen a to dříve, než se jim do rukou dostanou další artefakty, díky kterým by se pak mohli stát všemocnými. Bohužel až příliš pozdě si uvědomila, že její snaha zničit kult Kosmos vytvořila pouze příležitost pro vznik ještě hrůznějšího Řádu. Kassandra se celý svůj život starala o ochranu svobody všech utlačovaných lidí.
KULT KOSMOS
Byla tajná starořecká společnost, která se zabývala získáváním, ochranou a ovládáním Úlomků Ráje. Jejich členové se prostřednictvím Úlomků Ráje pokoušeli získat moc a častokrát pomocí těchto artefaktů ovlivňovali běh dějin ku jejich prospěchu. Tento kult založili lidé, kteří se v té době zdržovali kolem matematika Pythagora, který trávil svůj život s prací s čísli a vzorci, aby pomoci nich vysvětlil fungování vesmíru. Pythagoras se dozvěděl o tajemných artefaktech Isu a o znalostech, která tu po sobě zanechala První civilizace. Navíc od samotného Hera získal jeho hůl, což mu dopomohlo k tomu, aby si značně prodloužil svůj život. Jelikož ale Pythagorovi došlo, jakou moc a rizika s sebou na sebe váže vlastník těchto artefaktů po Předchůdcích, řekl si, že s nimi bude zacházet s vysokou opatrností a očekával to samé i od svých stoupenců. Bohužel tenhle záměr nevyšel. Vzrostl počet těch, kterým se zamlouvala představa neomezené moci a nakonec se tito stoupenci sdružili pod vlastní skupinou, které dali název Kult Kosmos.
Symbolika Kultu Kosmos se založila na mýtu o Pýthónovi, obřímu hadovi, který měl údajně strážit kámen ve středu světa v Deltách. Apollón tohoto hada zabil a na jeho místě nechal vybudovat chrám, kde následně vzniklo orákulum. Pod tímto Apollónovým chrámem se nachází Gaiina jeskyně, kde se scházelo všech čtyřicet dva členů kultu Kosmos, aby se mohli zaobírat artefaktem, kterému říkali Pyramida. Pyramida byla artefaktem Isu, jedním z Úlomků Ráje, jenž měl moc ukazovat vize nejen minulosti, přítomnosti, ale i budoucnosti. Deimos a Kassandra s jeho pomocí sdíleli Kassandřiny vzpomínky na noc, kdy jej shodili z hory Taygetos a zjistili, že každý si průběh této události pamatoval poněkud jinak. Pyramida také dokázala vyprodukovat hlasy z minulých událostí, aby k sobě nalákala členy jedné rodové linie a tento trik pak použila proti Kassandře, která z Pyramidy slyšela hlas své matky. Pyramidu nemůže ovládat každý, ale pouze ten, kdo je potomkem První civilizace.
V Gaiině jeskyni jednou ročně členové Kultu Kosmos pořádali i své svaté rituály, které pojmenovali jako Temné sympózium. Členové Kultu usilovali o to, aby si za všech okolností udrželi svá utajení, a právě proto nosili tmavé róby a řecké divadelní masky v černých a zlatých maskách, čímž si zachovali anonymitu nejen od druhých lidí, ale i před sebou navzájem.
Kult Kosmos nepůsobil na lid pouze pomocí Pyramidy, i když tohle byl ten hlavní způsob ovlivňování lidu, ale i prostřednictvím pověr a zastrašování. Kultisté chtěli docílit převzetí moci v Athénách, což se jim nakonec i podařilo . Chtěli se zbavit Perika, otce demokracie a místo něj dosadit svého člena Kleóna.
Staroegyptská doba
Mezi osmnáctou a dvacátou dynastií (tzn. v době Nové Říše), sloužili Egyptu medžajové a působili tam jako průkopníci a ochránci míru i faraonových zájmů. Za úkoly měli např. strážit města, hrobky, chrámy, paláce či působit jako průzkumníci nebo vojáci. Tato úloha medžaje přecházela z otce na syna. Medžajové žili kočovným způsobem života a stěhovali se tam, kde je bylo právě potřeba. Za dob Ptolemaiovců z Egypta však prakticky vymizeli, a tak je nahradila faraonova armáda, podobná vojsku, které měl Řím.
Mendžajové také měli svůj kodex a ten jim říkal, aby pomáhali každému, kdo se ocitl ve svízelné situaci a zabíjeli ty, kdo poruší zákon. Museli přísahat, že budou ochraňovat nevinné a že nezradí ostatní medžaje, ani své bohy. Poté, co spolu Egypt a Řím uzavřeli spojenectví, čas medžajů oficiálně skončil, ale jejich ideály a víry nevymizeli. Naopak, stali se zárodkem pro Bratrstvo.
Aya z Alexandrie považovala Kleopatřinu úmluvu s Římem za zradu vůči bezpečnosti a svobodě Egypta a jeho lidu. Pak ale zjistila, že zlo představované Řádem předků vzniká i v Římě a dosahuje i daleko za něj, přičemž na všech těch místech docházelo opět k ovlivňování světového dění tak, aby to vyhovovalo Řádu, místo toho, aby pomáhali egyptskému lidu.
Ayina a Bayekova bolest přiměli proměnit své ideály (svobodu pro lid a odboj diktatuře) v jasný cíl. Následně je oddanost v jejich cíl přivedla k vytvoření nové organizace. Takto vzniklo uskupení zvané Skrytí, ze kterého později vzešlo Bratrstvo asasínů.
Skrytí bylo uskupenství podobně smýšlejících lidí, kteří bojovali za stejné sny a ideály. Aby Skrytí dobře fungovali, museli se jejich členové naučit utajovat svou existenci. Členové se museli naučit to, jak správně dosahovat svých cílů a častokrát si vůbec ujasnit, že nejdůležitější je ochrana nevinných a že se nesmí nechat zlákat příslibem moci. Uvědomili si, že s růstem Skrytých vzrostou i národnosti a o to těžší pak bude všechny udržet na jedné cestě. Proto časem vznikly jasně stanovené pravidla a cíle.
ŘÁD PŘEDKŮ
Základy tohoto Řádu vznikly již před několika tisíci lety a od té doby si získával vliv a moc nad starověkou Persií, Egyptem a i nad Řeckem, poté, co v 5. století skončila peloponéská válka. Poté, co o tisíc tel později v Egyptě vládla dynastie Ptolemaiovců, tak již ovládali prakticky celou zemi. Řád Předků bylo tajné a nebezpečné společenství, které se skládalo ze společensky a politicky významných osob. Toto členství chtělo dosáhnout vlády nejen v Egyptě, ale i daleko za jejími hranicemi a aby toho členové Řádu dosáhli, umístili své členy na důležitá místa na úřadech, v armádě, ale dokonce i do chrámů a regionálních správ. Usilovali sice o mír a řád, ale skrze vládu a útlak Egypťanů ve všech oblastech, čili jak v politické, tak i v náboženské, ekonomické, či sociální sféře. Řád v rámci naplnění svých cílů dokonce využíval i snadno ovlivnitelného faraona Ptolemaia XIII. Toho ale nakonec z jeho úřadu sesadila jeho sestra Kleopatra, kterou podporoval Julius Caesar. Nicméně nakonec i z tohoto dokázal Řád profitovat.
Aby Řád Předků dosahoval ještě většího vlivu, sbíral posvátné artefakty, o kterých bylo známo, že oplývají velkou mocí. Z tohoto důvodu je zaujal chrám v Síwě, o kterém bylo známo, že se v něm ukrývají informace o tom, jak plně využívat lidskou mysl a ovládat čas a pro takové cíle se Řád nezdráhal ani vraždit.
Nejmocnější členové Řádu Předků si dávali přezdívky podle egyptských zvířat a nosili masky, které tato zvířata měli připomínat. Znakem Řádu byl had a celé své společenství častokrát také označovali jako „Had“.